Dlaczego uważamy, że Małopolska to jeden z najpiękniejszych regionów Polski? Dowiesz się z artykułu! Powiemy między innymi o Krakowie, ale nie tylko. Okazuje się, że rezerwując apartament w centrum Krakowa robimy sobie bazę na najbardziej niezwykłe wypady poza miasto – a w cale nie daleko. Ilość okolicznych atrakcji może cię zaskoczyć.
Przystanek Kraków – Apartament w centrum Krakowa
Każdy choć raz w życiu powinien wybrać się do tego pięknego, pełnego legend i historii miasta. Jednak jeden dzień to za mało, by poczuć klimat tętniącego życiem Krakowa. Dlatego warto wynająć nocleg centrum Krakowa i spędzić w nim chociaż dwa dni. A taka lokalizacja zapewnia naprawdę świetną bazę wypadową do innych miejscowości w okolicy. Ale najpierw skupmy się na samej stolicy Małopolski. Najchętniej odwiedzaną częścią miasta jest oczywiście Stare Miasto. Od 1978 roku ta część Krakowa wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! Rynek tu jest największym w Polsce i jednym z najpiękniejszych w Europie. Warto zobaczyć Kościół Mariacki, którego sklepienie zdobili mistrzowie polskiego malarstwa tacy jak Jan Matejko, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Nie da się także pominąć sukiennic. Kolejne to Barbakan, Brama Floriańska i resztki murów miejskich z basztami. I tak naprawdę wymieniać można jeszcze wiele.
Atrakcje poza Krakowem
O tych najpiękniejszych wiele mówić nie trzeba, bo każdy się domyśla. Przy dobrej przejrzystości powietrza da się je dostrzec z wyższych punktów miasta. Chodzi oczywiście o Tatrzański Park Narodowy i góry. Ale co ciekawe, na terenie małopolski znajduje się aż 6 parków narodowych! Prócz nich 11 krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu i 84 rezerwaty. Jest tu też 2189 pomników przyrody. Coś wspaniałego. Wycieczki do parków narodowych mogą przybliżyć nas do natury, pozwolą odpocząć od miejskiego pędu i smogu. A co poza parkami? Na liście zabraknąć nie może światowej sławy Kopalni Soli w Wieliczce. Ta położona jedynie 15 kilometrów od Krakowa kopalnia rocznie odwiedzana jest przez ponad milion turystów. Jej siostrą jest Bochnia. Kiedyś tworzyły jedną kopalnię. Jest to najstarsza kopalnia soli w Polsce. Dziś pełni funkcje jedynie turystyczne, zwiedza się korytarz leżący na 300 m głębokości, który w jedną stronę pokonuje się wagonami a z powrotem pieszo. Jeśli masz mocne nerwy odwiedź Muzeum Auschwitz-Birkenau, które utworzono na obszarze hitlerowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Auschwitz II Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince leżącej 3 km dalej.
Malowana wieś, Lanckorona
O malowanej wsi Zalipie słyszało już wiele osób, przez co rocznie jest ona odwiedzana przed dziesiątki tysięcy turystów. Swoją nazwę zwyczajową „malowana wieś” Zalipie zyskało dzięki urokliwemu dekorowi, który zdobi fasady i wnętrza tradycyjnych drewnianych chat. Malowane bardzo wyrazistymi kolorami kwiaty i inne wzory ludowe, nawiązujące do kultury i cieszą oko małych i dużych turystów. Co ważne, kwiatowy dekor nie pojawił się tam przez przypadek! Jest także wieś Lanckorona. Wizytówką wsi jest rynek z domami drewnianymi, przypominający wyglądem wiejskie rynki sprzed wieków. Zachowały się również ruiny zamku wybudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego i inne zabytki.