mężczyzna w kasu trzymający w jednym ręku banknoty a w drugim globus

Zbliża się wiosna, a za nią wakacje. Wiadomo, że dla rolników jest to ciężki czas, gdzie wykonywanych jest wiele prac polowych. Zbiór warzyw i owoców, żniwa i inne prace polowe to czas, kiedy potrzebna jest większa ilość pracowników, którzy wykonają takie prace. Niestety coraz trudniej jest pozyskiwać pracowników. Co zrobić, aby mieć pracowników? Do jakich rozwiązań uciekają się rolnicy? Jakie inne przedsiębiorstwa korzystają również z takiej formy pomocy?

Sezon letni – ciężki okres prac dla rolników

Od wiosny do później jesieni cały czas trwają prace polowe. Rolnicy sadzą, uprawiają i zbierają swoje plony. Bardzo wielu rolników ma uprawy na większą skalę, gdzie potrzebna jest większa ilość pracowników. Niestety coraz częściej występuje problem braku rąk do pracy. Przedsiębiorcy korzystają z każdego rozwiązania.

mężczyzna w kasu trzymający w jednym ręku banknoty a w drugim globus

Oto kilka przykładów, jak rolnicy radzą sobie z tym problemem:

  • zatrudnianie obcokrajowców – coraz częściej rolnicy uciekają się do zatrudniania osób zza granicy. Zezwolenie na pracę sezonową – na podstawie tego dokumenty obcokrajowcy są legalnie zatrudniani. Najczęściej można spotkać Ukraińców i Białorusinów, którzy wykonują prace polowe. Pracownicy zatrudniani są najczęściej do zbiorów owoców i warzyw,
  • zatrudnianie młodocianych – bardzo często rolnicy zatrudniają na umowę zlecenie osoby od 16 roku życia. Prace, które wykonuje młodzież nie powinny być ciężkie. Również osoby takiej najczęściej zbierają wszystkie frukta. Bardzo dużo młodzieży korzysta z takiej formy dorobku, szczególnie Ci mieszkający w miastach,
  • nowoczesne maszyny – rolnicy, którzy patrzą przyszłościowo i obawiają się braku rąk do pracy inwestują w maszyny, które zastępują pracę człowieka. Zazwyczaj są to nowoczesne maszyny do zbierania owoców, czy do wyrywania chwastów. Inwestycja w takie maszyny jest duża, ale z czasem zwraca się i jest korzystniejsza. Z roku na rok pojawiają się coraz to nowsze maszyny. Można się spodziewać, że za kilka lat mogą one całkowicie zastąpić pracę człowieka.

budka z koktajlami na plaży

Inne miejsca, gdzie zatrudniane są osoby zza granicy w okresie letnim

Wakacje to czas, gdzie nie tylko rolnicy potrzebują większej ilości rąk do pracy. Również nad jeziorami i morzem zaczyna się sezon, dlatego potrzebne są również osoby, które są w stanie podjąć pracę w budkach z jedzeniem, lodami, goframi czy pamiątkami. Również do takiej sprzedaży coraz częściej wykorzystuje się pracę osób zza granicy. Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę otrzymują również osoby, które zatrudniane są jako obsługa hotelowa.

By admin