Wielu z nas komornik nie kojarzy się z niczym dobrym. Licytacje komornicze, utrata dorobku, długi to pierwsze myśli, kiedy słyszymy słowo komornik. Ale czy na pewno tak jest? Powinniśmy wiedzieć, że pierwszym krokiem komornika jest pomoc w spłacie długów. Komornik Gdynia stara się rozwiązać problem między bankiem a dłużnikiem. Ostatecznym krokiem jest zajęcie należności, jaką posiada dłużnik. Z początku komornik zajmuje konto bankowe dłużnika i pobiera z niego należność, oczywiście jest odciągany pewien procent pozyskiwanej przez dłużnika sumy. W ostateczności dokonuje się licytacji rzeczy materialnych, takich jak samochód, dom, sprzęty, ziemia.
Sposoby pozbycia się komornika
Każda osoba mająca komornika zastanawia się, czy jest możliwość pozbycia się komornika bądź zagwarantowanie sobie nietykalności jego rzeczy materialnych. Sposoby są i wiele osób, które za wszelką cenę chcą uniknąć komornika stosują takie metody. Jednym z przykładów uniknięcia komornika jest dokonanie zmiany formy zatrudnienia.
Najpopularniejszą i najkorzystniejszą dla komornika jest umowa o pracę. Wiele osób dokonuje zmiany umów, aby potrącenia komornicze były jak najmniejsze.
Wiadomo najlepszym sposobem byłaby spłata długów, ale wiele osób przelicza swoje możliwości i nie są w stanie bez komornika spłacić długów.
Wniosek egzekucyjny wzór – co powinien zawierać
Po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego z klauzulą wykonalności otwiera się szeroka droga postępowania egzekucyjnego. Wniosek egzekucyjny jest pismem procesowym, które oprócz wymogów, czyli
- oznaczenia sądu lub komornika, do którego jest skierowane, podania imion i nazwisk lub nazw stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
- oznaczenia rodzaju pisma
- podania osnowy wniosku lub oświadczenia oraz dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności,
- podpisu strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
- wymienienia załączników
-powinien zawierać wskazanie świadczenia, które ma być spełnione, oraz sposobu egzekucji, a do wniosku lub żądania należy dołączyć tytuł wykonawczy w oryginale.
Sposobami egzekucji świadczeń pieniężnych są: egzekucja z ruchomości, egzekucja z wynagrodzenia za pracę, egzekucja z rachunków bankowych, egzekucja z innych wierzytelności, egzekucja z innych praw majątkowych, egzekucja z nieruchomości, egzekucja z ułamkowej części nieruchomości i użytkowania wieczystego, egzekucja ze statków morskich.
Wierzyciel obowiązany jest do wskazania jedynie sposobu egzekucji, nie musi wskazywać konkretnych składników majątku.