Drzewa liściaste

Każdy ogród jest innych. Każdy z nas chce by jego ogród olśniewał zadbanymi, pięknie wyglądającymi roślinami. Niestety nie wszystkie rośliny radzą sobie w niektórych warunkach. Dlatego zakładając ogród powinniśmy przemyśleć i dobrze przeanalizować warunki jakie możemy zagwarantować rośliną. Powinnyśmy skupić się na dobraniu odpowiednich krzewów i drzew do warunków, które panują w danym miejscu. Przede wszystkim weźmy pod uwagę podstawowe czynniki tj.: nasłonecznienie oraz rodzaj gleby.

Piękny ogród bywa dopełnieniem naszego domowego otoczenia. Czym atrakcyjniej wygląda tym większą przyjemność i radość czerpiemy z przebywania w nim. Dzisiejszy wybór roślin, ogromna ilość dostępny na rynku odmian otwiera nam możliwości na stworzenie ogrodu naszych marzeń.

Czym powinnyśmy kierować się przy wyborze roślin?

Tworząc ogród od zera warto zaplanować gdzie będą większe drzewa liściaste czy iglaste, a w którym miejscu posadzimy mniejsze krzewy. Świetną opcją jest również wygospodarowanie miejsca na mniejsze rośliny bylinowe czy trawy ozdobne, które pięknie uzupełnia nasz ogród. Jeżeli mamy już wybrane rośliny, które nas interesują warto sprawdzić jakie lubią stanowiska słoneczne czy pół cieniste, a może całkowicie zacienione. Ma to ogromne znaczenie podczas wzrostu rośliny.  Jeżeli wybrana odmiana nie pasuje do naszego miejsca, wśród wielu dostępnych gatunków jesteśmy w stanie dopasować podobna roślinę, która będzie świetnie radzić sobie w naszych warunkach. Drugim równie ważnym punktem w naszej przygodzie z sadzeniem roślin jest gleba. Wiele obecnych gatunków nie ma szczególnych wymagań i dobrze radzi sobie w przeciętnych glebach. Jednak musimy pamiętać, że rośliny lubiące żyzną glebę, będą rosły w naszej np. przeciętnej, zwykłej ogrodowej, ale siła wzrostu czy kwitnienie może nie być tak obfite jak w przypadku rośliny posadzonej w odpowiednim miejscu. Na rynku są dostępne również specyficzne i przyciągające uwagę hortensje w niebieskim kolorze. Naturalnie kwiaty są różowe, jednak wysoki poziom kwasowości gleby sprawia, że kwiaty przebarwiają się na niebiesko. Jeżeli kupimy taką hortensję i wsadzimy do nieodpowiedniej gleby, kolor kwiatów zacznie się zmieniać w naturalny róż. Trzecim ważnym aspektem podczas wyboru oraz sadzenia nowych roślin jest więc pH ziemi.

Drzewa liściaste

Kolorowe ogrody

W ostatnim czasie modne stały się kolorowe ogrody, w których możemy wykorzystać bogactwo odmian wielu krzewów czy drzew. Na chwile obecną nie musimy ograniczać swoich wyborów do zwykłych, standardowych odmian. Wiele szkółek w swojej ofercie posiada sadzonki roślin o rożnych kolorach liści : bordowe, żółte, pstrokate, czerwone, niektóre liście są dwukolorowe. Wybór jest naprawdę duży, wszystko zależy od naszej fantazji. Jeżeli stawiamy na krzewy kwitnące, warto wybrać gatunki w ten sposób, żeby przez cały sezon od wiosny przez lato aż do jesieni cały coś kwitło. Nie musimy zamykać się na jeden gatunek. Tworzenie idealnej kompozycji ogrodowej nie jest trudne i przede wszystkim nie ma żadnych ograniczeń.

By admin